V Centru starejših KO – RA, ki je poslovna enota Koroškega doma starostnikov Črneče, izvajamo storitve varstva odraslih v regiji za prebivalce Mežiške doline.
Enota s čudovitim panoramskim razgledom na Ravne je locirana na naselju Javornik . Objekt Dvorca s kulturno dediščino je skupaj s sodobno infrastrukturo povezan v smiselno celoto, kjer se izvajajo storitve:
· Storitve institucionalnega varstva (osnovno in socialno oskrbo, zdravstveno varstvo, fizioterapijo in delovno terapijo)
· Storitve začasnih namestitev
· Storitve Dnevnega varstva
· Storitve Pomoči družini na domu
Koncept temelji na načinu dela, ki omogoča življenje kot ga starostnik pozna, želi in izbere. Ob vsakem prvem stiku z uporabnikom, ali je to na terenu ali v Centru skupaj z njim ugotavljamo, kakšne so potrebe in ponudimo možnosti izbire, ki so uporabniku na voljo. V centru uporabnike in stanovalce usmerjamo k aktivnemu soustvarjanju oblikovanja dneva, v skladu z njihovimi zmogljivostmi. Vključeni so v pripravo prostočasnih vsebin in v pripravo jedilnikov. Velik poudarek bo namenjen ohranjanju psihofizične kondicije; tako z zdravim načinom prehranjevanja, zadostno mero prilagojenega gibanja ter z ohranjanjem lastnega notranjega miru.
Upravičenci do institucionalnega varstva so osebe starejše od 65 let. Ponujamo 25 namestitvenih enot v enoposteljnih sobah, 18 enot za začasne namestitve ter 14 prostih mest za oblike Dnevnega varstva
Za namestitev v naš Dom lahko zaprosijo državljani Republike Slovenije, ki imajo stalno prebivališče na območju RS, ter tujci, ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje v RS, in so stari nad 65 let.
Dokumentacija, ki jo je potrebno predložiti pred sprejemom v naš Dom je naslednja:
- Prošnja za sprejem ali premestitev v institucionalno varstvo, ki jo izpolni in podpiše prosilec sam ali njegov uradni skrbnik. (To je enotni obrazec za vse domove po Sloveniji)
- Mnenje o zdravstvenem stanju, ki ga izpolni osebni zdravnik
- Izjava o (do)plačilu storitve s strani tretje osebe
- O sprejemu prosilca v Dom odloča Komisija za sprejem, premestitev in odpust stanovalcev. Socialna delavka o odločitvi komisije prosilca pisno obvesti.
Prvi stik s prosilcem oziroma bodočim stanovalcem in velikokrat tudi s svojci vzpostavi vodja naše enote ali socialna delavka, ki prevzame potrebno dokumentacijo za sprejem.
Da bi prehod stanovalca v novo bivalno okolje potekal čim bolj prijazno in najmanj stresno, prosilca, njegove svojce ali skrbnike že pred sprejemom natančno seznanimo o načinu življenja v Domu. Prosilca, ki mu zdravstveno stanje dopušča, povabimo na razgovor in ogled v Dom.
Skupaj s prosilcem, glede na njegove želje in potrebe, iščemo primerno in najhitrejšo namestitev.
Ob sprejemu v Dom je potrebno predložiti še:
- Osebni dokument
- Urejeno zdravstveno kartico s prostovoljnim zdravstvenim zavarovanjem
- Zdravstveni karton
- Ortopedske pripomočke
- Inkontinenčni material
- Vsa zdravila
Ob vselitvi v Dom prinese stanovalec s sabo obleko in obutev, osnovne toaletne potrebščine in osebne stvari, ki jih ima rad oziroma na katere je navezan. V našem Domu podpiramo, da si stanovalci sobe uredijo po svoje, da si ustvarijo domačnost, kjer se dobro počutijo.